Szczytno: Zdarzenie z udziałem hulajnogi elektrycznej na terenie gminy Jedwabno. Przypominamy o zasadach poruszania się na hulajnodze elektrycznej
Okres wakacyjny to czas, w którym więcej osób korzysta z udogodnienia, jakim jest hulajnoga elektryczna. Ładna pogoda za oknem i szybki sposób dotarcia do celu zachęcają do korzystania z tego jednośladu. Jednak brak respektowania przepisów prawa skutkuje zdarzeniami z udziałem osób poruszających się na hulajnodze i nie tylko. Tym razem 15-latek z województwa kujawsko-pomorskiego uniknął poważnych obrażeń. Przypominamy więc o zasadach, jakich należy przestrzegać, aby nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji w przyszłości.
W poniedziałkowy wieczór (15.07.2024 r.) oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał zgłoszenie dotyczące zdarzenia na terenie jednego z ośrodków wypoczynkowych w gminie Jedwabno. Policjanci ustalili, że 15-latek przewoził 11-latka na hulajnodze elektrycznej. 15-latek podczas ustępowania pierwszeństwa innemu pojazdowi, przewrócił się. Chłopiec doznał urazu nogi i został przewieziony do szpitala, gdzie po przeprowadzeniu wstępnych badań okazało się, że na szczęście odniesione przez niego obrażenia nie są poważne.
Art. 2 pkt 47b Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym określa dokładną definicję hulajnogi elektrycznej. Jest to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Definicja wskazuje więc, że hulajnogą elektryczną może poruszać się tylko jedna osoba.
Jakie uprawnienia musi posiadać kierujący hulajnogą elektryczną?
Osoby w wieku od 10 do 18 roku życia muszą posiadać takie same uprawnienia, jak do jazdy rowerem, czyli kartę rowerową. Natomiast osoby powyżej 18 roku życia nie muszą posiadać żadnych uprawnień. Dzieci poniżej 18 roku życia nie mogą poruszać się po drodze publicznej na hulajnodze, nawet pod opieką osoby dorosłej! Jedynym wyjątkiem jest strefa zamieszkania, gdzie dzieci do lat 10 mogą jeździć na hulajnodze pod opieką dorosłego.
Jakie obowiązki spoczywają na kierującym hulajnogą elektryczną?
Kierujący jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z dopuszczalną prędkością do 20 km/h. Kolejną możliwością jest korzystanie z jezdni, na której obowiązuje limit prędkości do 30 km/h, a w przypadku, gdy nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, dopuszczalna prędkość wynosi 20 km/h.
W wyjątkowych sytuacjach, czyli gdy nie ma ani drogi dla rowerów, ani pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą może poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych. Jednak tylko wtedy, gdy chodnik usytuowany jest wzdłuż jezdni, gdzie obowiązuje limit prędkości większy niż 30 km/h. Jadąc hulajnogą po chodniku, kierujący musi poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Kierującego obowiązuje także zachowanie szczególnej ostrożności oraz ustępowanie pierwszeństwa pieszym i nieutrudnianie ruchu.
Czego nie może robić kierujący hulajnogą?
Kierującego hulajnogą elektryczną obowiązuje zachowanie trzeźwości. Przypominamy również, że na hulajnodze elektrycznej może przebywać tylko jedna osoba – nie przewozimy pasażerów ani żadnych przedmiotów. Kierującego obowiązuje także zakaz holowania innych pojazdów. Pamiętajmy również, aby nie zostawiać hulajnogi na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi, tak aby nie stwarzała ona zagrożenia dla innych użytkowników chodnika.
Hulajnoga elektryczna jest nowoczesnym i ekologicznym środkiem transportu, dzięki któremu możemy ominąć korki i szybko dotrzeć do celu. Jest to również pojazd idealny do zwiedzania i rekreacyjnych wycieczek. Dzięki stosowaniu się do obowiązujących przepisów, każda wycieczka zakończy się dla nas bezpiecznie.
(ep)