Aktualności

Szczytno: Podsumowanie efektów pracy szczycieńskich policjantów w pierwszym półroczu 2024 roku

Data publikacji 05.07.2024

Koniec czerwca jest czasem, gdy można podsumować efekty pracy policjantów w pierwszym półroczu. Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie odnotowała wzrost wykrywalności niektórych przestępstw, dzięki odpowiedniemu zaangażowaniu funkcjonariuszy. Najważniejszym celem policyjnych działań jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu szczycieńskiego.

Koniec czerwca co roku wyznacza moment podsumowania pierwszego półrocza. Jest to idealny czas, żeby zapoznać się z efektami pracy policjantów. Policyjne działania mają duży wpływ na poziom bezpieczeństwa i porządku na terenie naszego powiatu.

Porównując liczbę przestępstw kryminalnych do pierwszego półrocza 2023 roku, można zauważyć, że dynamika przestępczości zmalała. W pierwszych 6 miesiącach 2023 roku na terenie powiatu szczycieńskiego popełnionych zostało 318 przestępstw, natomiast w 2024 roku w tym samym okresie było to 279 czynów zabronionych. Wskaźnik wykrywalności kształtuje się na poziomie 87,20 % i jest on wyższy od średniej wojewódzkiej, która wynosi 82,70 %.

Pierwsze półrocze 2024 roku do tego samego okresu 2023 roku odznacza się zauważalną zmianą dynamiki przestępczości w wybranych 7 najbardziej uciążliwych kategoriach przestępstw (rozbój, kradzież rozbójnicza i wymuszenie rozbójnicze, bójka i pobicie, uszczerbek na zdrowiu, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem), gdyż wskazuje na jej znaczny spadek. W pierwszych 6 miesiącach 2023 roku policjanci odnotowali 161 przestępstw, natomiast w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku było to 99 czynów zabronionych. Szczycieńska komenda odnotowała wskaźnik wykrywalności na poziomie 78,00 %, który jest wyższy w porównaniu ze średnią wojewódzką, ponieważ wynosi 69,70 %.

Jednym z przestępstw szczególnie dolegliwych dla społeczeństwa w pierwszym półroczu 2023 roku była kradzież z włamaniem. Na terenie powiatu szczycieńskiego doszło do 30 przestępstw z tej kategorii. Wraz z zakończeniem czerwca 2024 roku policjanci odnotowali znaczący spadek liczby przestępstw, ponieważ było to 12 czynów zabronionych. Wskaźnik wykrywalności wyniósł 80,70 %, podczas gdy średnia wojewódzka to 74,40 % wykrycia przestępstw.

Porównując dynamikę przestępczości z pierwszą połową 2023 roku w przypadku przestępstw z kategorii przestępstw rozbójniczych, można zauważyć, że zmalała ona o połowę. Wskaźnik wykrywalności tych czynów karalnych wynosi 100 %, natomiast średnia wojewódzka ukształtowała się na poziomie 96,30 %.

Szczycieńscy policjanci odnotowali również, że dynamika przestępczości zmalała w kategorii przestępstw uszczerbku na zdrowiu. W porównaniu pierwszych 6 miesięcy 2024 roku do tego samego okresu 2023 roku, zauważalny jest spadek liczby przestępstw z tej kategorii o prawie połowę. Wskaźnik wykrywalności ukształtował się na poziomie 100 % i jest on wyższy od średniej wojewódzkiej, gdyż wyniósł on 97,10 %.

W przypadku przestępstw spowodowanych w ruchu drogowym, funkcjonariusze również odnotowali spadek. Z końcem pierwszego półrocza 2023 roku było to 68 czynów zabronionych, natomiast w bieżącym roku zauważalny jest spadek tej liczby do 59 przestępstw.

Najważniejszym celem funkcjonariuszy jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu szczycieńskiego, jak również turystom przebywającym na naszym terenie w sezonie letnim. Dlatego też od początku bieżącego roku odbyło się wiele działań profilaktycznych zorganizowanych przez szczycieńskich funkcjonariuszy, które zostały skierowane do różnych grup społecznych w każdej kategorii wiekowej.

Przed feriami odbyło się wiele spotkań profilaktycznych z dziećmi i młodzieżą w celu zapoznania z zasadami bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku oraz przepisami obowiązującymi w ruchu drogowym. Ponadto w szkołach policjanci rozmawiali z uczniami na temat agresji rówieśniczej i bezpieczeństwa w Internecie. Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie wspólnie z Akademią Policji przeprowadziła także debatę społeczną na temat zagrożeń w sieci internetowej, której uczestnikami w większości była młodzież.

Szczycieńscy funkcjonariusze przygotowali również debatę skierowaną do młodych kierowców oraz przyszłych kierowców, której celem było przygotowanie ich do odpowiedniego zachowania na drodze.

Policjanci w każdym tygodniu prowadzą działania kontrolno-prewencyjne, takie jak „Trzeźwy poranek”; „Trzeźwe Popołudnie”; „Prędkość”, czy „Jednoślad”. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach powiatu szczycieńskiego i przeciwdziałanie zdarzeniom w ruchu drogowym.

Dla szczycieńskich funkcjonariuszy bardzo ważne jest również bezpieczeństwo seniorów, których nadmierna ufność jest wykorzystywana przez przestępców. Od początku 2024 roku odbyło się wiele spotkań, podczas których mundurowi omawiali sposoby działania oszustów, a także udzielali wskazówek, dzięki którym osoby w podeszłym wieku mogą uniknąć utraty oszczędności.

Przed rozpoczęciem wakacji mundurowi spotykali się z przedszkolakami i uczniami szkół, aby porozmawiać na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich podczas letniego wypoczynku. Policjanci uczestniczyli także w wielu piknikach i festynach, podczas których wystawiali stoisko policyjne. Każdy mógł porozmawiać z funkcjonariuszami na temat zachowania w różnych sytuacjach, a także o wpływie alkoholu i innych środków odurzających na organizm człowieka. Pomocnym wyposażeniem były alkogogle i narkogogle, które imitowały obraz, jaki widzi osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub po zażyciu środków odurzających.

Odpowiednie zaangażowanie i zdecydowane działania profilaktyczne mundurowych oraz współpraca z innymi służbami, a także instytucjami przynoszą widoczną poprawę bezpieczeństwa w powiecie szczycieńskim. Priorytetem szczycieńskich funkcjonariuszy jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa dla lokalnej społeczności, jak i również turystów.

(ep)

Powrót na górę strony