Aktualności

Szczytno: Znieważanie i naruszanie nietykalności cielesnej policjantów są przestępstwami. W polskim prawie nie ma przyzwolenia na takie zachowania

Data publikacji 09.04.2024

Zawód funkcjonariusza Policji wiąże się z pewnymi zagrożeniami i atakami ze strony społeczeństwa. Polskie prawo jednak nie pozwala na znieważanie i naruszanie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych, w tym policjantów. Przekonała się o tym mieszkanka naszego powiatu, która zaatakowała interweniujących wobec niej mundurowych.

Oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki pełniąc służbę na stanowisku kierowania w niedzielne popołudnie (07.04.2024 r.), otrzymał zgłoszenie dotyczące nietrzeźwej kobiety w Rozogach. Osoba zgłaszająca twierdziła, że kobieta chodzi po jezdni przy ulicy 1 Maja. Na miejsce zostali wysłani funkcjonariusze ze szczycieńskiej drogówki, którzy zauważyli wskazaną w zgłoszeniu kobietę. Kobieta poruszała się środkiem jezdni i zatrzymywała jadące samochody. Policjanci natychmiast podjęli interwencję i zadecydowali o doprowadzeniu kobiety do policyjnego aresztu w komendzie w Szczytnie w celu wytrzeźwienia, ze względu na stan, w jakim się znajdowała. W trakcie jazdy 41-latka kilkukrotnie kopnęła funkcjonariusza w ramię, który kierował samochodem, co stworzyło zagrożenie na drodze. Następnie zaczęła znieważać mundurowych słowami obelżywymi oraz kierowała wobec nich personalnie wulgaryzmy. Mieszkanka powiatu szczycieńskiego utrudniała wykonywanie czynności funkcjonariuszom poprzez kopanie i gryzienie ich. Kobieta niebawem stanie przed sądem, aby ponieść konsekwencje swoich czynów. Ponadto została ukarana mandatami karnymi o łącznej kwocie 2600 złotych za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz naruszenie obowiązujących przepisów na drodze.

Przestępstwo znieważenia funkcjonariusza publicznego jest zagrożone karą do 1 roku pozbawienia wolności, natomiast każdy, kto naruszy naruszy nietykalność cielesną funkcjonariusza, musi liczyć się z karą pozbawienia wolności w wymiarze do 3 lat.

(ep)

Powrót na górę strony