Szczytno: Oszustwo „na pracownika banku” – kolejny sposób przestępców na wyłudzenie oszczędności
Przestępcy niestety nie zatrzymują się i udoskonalają techniki wyłudzania pieniędzy. Kolejnym sposobem na zdobycie pieniędzy jest oszustwo „na pracownika banku”, za pomocą którego został oszukany 40-letni mężczyzna. Pokrzywdzony w wyniku przestępstwa stracił prawie 15 tysięcy złotych.
Oszuści nie próżnują i niestety mimo wielu apeli nadal otrzymujemy zgłoszenia o popełnionych przestępstwach. W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu doszło do oszustw za pomocą metody „na policjanta”. Obecnie przestępcy wyłudzają pieniądze, podszywając się pod pracowników banków.
W środę (27.03.2024 r.) 40-letni mężczyzna otrzymał połączenie telefoniczne od banku. W trakcie rozmowy „pracownik banku” poinformował mężczyznę o próbie wykonania przelewów z jego rachunku bankowego. Pokrzywdzony podczas rozmowy telefonicznej otrzymał wskazówki, jak dokonać przelewu oszczędności na inne konto, co też uczynił. 40-latek w wyniku oszustwa stracił prawie 15 tysięcy złotych. Funkcjonariusze prowadzą czynności w tej sprawie.
Przypominamy!
- Jeżeli podczas rozmowy telefonicznej obca nam osoba próbuje zdobyć nasze dane osobowe (imię, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia) lub numer konta bankowego albo kody Blik, natychmiast zakończmy połączenie.
- Pamiętaj, że żaden policjant, prokurator lub inny pracownik jakiejkolwiek instytucji nie przychodzi do miejsca zamieszkania, aby odebrać nasze oszczędności w celu ich zabezpieczenia! Jedyną instytucją, która zabezpiecza środki pieniężne jest bank, do którego musimy sami się udać, aby ulokować nasze pieniądze.
- Nie klikaj w podejrzane linki, które są zawarte w wiadomościach, np. link do uiszczenia brakującej kwoty za przesyłkę.
- Żaden pracownik banku nie będzie żądał przelania pieniędzy na inne konto. Nie będzie także namawiał do przekazania danych wymaganych do zalogowania w aplikacji banku.
- Nie otwieraj drzwi osobom, których nie znasz. Jeżeli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, elektrowni, administracji, kominiarz itp. upewnij się telefonicznie, czy taka wizyta była zaplanowana. Zazwyczaj takie wizyty są zaplanowane wcześniej.
- Jeżeli musisz wpuścić obcą osobę do domu, najlepiej, aby obecny był wtedy inny członek rodziny lub sąsiad. Nie zostawiaj takiej osoby samej w pomieszczeniu nawet na chwilę!
(ep)