Aktualności

Szczytno: Wypalanie traw jest nielegalne! Zareaguj, gdy widzisz ogień!

Data publikacji 15.03.2024

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a z nią wiosenne porządki. Niestety, nadal wśród społeczeństwa są osoby, które stosują wypalanie traw, jako sposób na oczyszczenie z zeszłorocznych pozostałości. Cyklicznie na przełomie zimy i wiosny odnotowujemy liczne przypadki pożarów, które mają związek z tym procederem.

Zagrożenia, jakie niesie za sobą wypalanie traw na łąkach i nieużytkach rolnych, są ogromne. Brak kontroli, zmiana kierunku wiatru oraz nieuwaga mogą spowodować tragiczny w skutkach pożar. Jego opanowanie możliwe będzie tylko przez strażaków, a jego ugaszanie może być czasochłonne. Ofiarami żywiołu mogą być nie tylko ludzie, ale też dzikie zwierzęta. Wbrew powszechnemu mitowi, ziemia po wypaleniu traw nie będzie lepsza – stanie się jałowa.

Policjanci reagują na takie zagrożenia i przejawy łamania obowiązującego prawa. Zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Każdy, kto rozprzestrzenia ogień w wyżej wymienionych miejscach, zgodnie z art. 131 pkt 12 tej ustawy, podlega karze aresztu albo grzywny.

Przypominamy także o zasadach związanych z zachowaniem się w rejonach lasów. Zgodnie z treścią ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach, w lasach oraz na terenach śródleśnych i znajdujących się w odległości do 100 m od granicy lasu, zabronione jest:

  • „rozniecanie ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
  • korzystania z otwartego płomienia,
  • wypalania wierzchniej warstwy gleby pozostałości roślinnych”.

Naruszenie przepisów przeciwpożarowych wiąże się z surowymi konsekwencjami prawnymi.

Apelujemy o zachowanie rozsądku!

(ep)

Powrót na górę strony