Szczytno: Tonącą 8-latkę uratowali plażowicze
Policjanci wyjaśniają okoliczności w jakich 8-latka podtopiła się w Jeziorze Sasek Wielki. Dzięki szybkiej reakcji plażowiczów dziewczynkę udało się uratować. Śmigłowcem została ona przetransportowana do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
W minioną niedzielę nad Jeziorem Sasek Wielki w miejscowości Kobyłocha podtopiło się dziecko. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że na niestrzeżonej plaży kąpała się 8-latka. Była ona pod opieką swoich rodziców. W pewnym momencie dziewczynka zanurkowała i zniknęła pod powierzchnią wody. Matka dziecka zaczęła wzywać pomocy. Kilku młodych mężczyzn ruszyło na poszukiwania. Jeden z nich wyciągnął z wody 8-latkę, która była nieprzytomna. Akcję reanimacyjną do czasu przyjazdu załogi karetki pogotowia przeprowadziła kobieta wypoczywająca w tym czasie na plaży. Po przeprowadzeniu na miejscu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez ratowników medycznych ze Szczytna, dziewczynka została przetransportowana śmigłowcem do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. 8-latka jest w stanie śpiączki farmakologicznej. Teraz śledczy wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego wypadku.
Policjanci przypominają:
Bezpieczeństwo nad wodą
Dzieci powinny kapać się pod opieką osób dorosłych i mieć nadmuchiwane koło ratunkowe, rękawki. Wybierajmy plaże strzeżone na których jest ratownik. Gdy zobaczymy, że ktoś tonie to najpierw zadzwońmy na numer alarmowy 112, 997 i wezwijmy pomoc. Następnie udzielmy pomocy pamiętając również o własnym bezpieczeństwie.
Upalne, wakacyjne dni to oczywiście doskonały pretekst do skorzystania z orzeźwiających kąpieli w jeziorach czy rzekach. Każdego roku, gdy tylko zaczyna robić się ciepło, policjanci apelują o ostrożność nad wodą. Przypominają, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić do niej pod wpływem alkoholu – nawet najmniejsza jego ilość, w połączeniu z wysoką temperaturą, powoduje obniżenie koncentracji oraz problemy z koordynacją ruchów.
Pamiętajmy również jak niebezpieczne jest skakanie do wody na główkę – zwłaszcza w miejscach, których nie znamy i nie wiemy jaka jest głębokość zbiornika. Nie wolno także zapominać o kilku zasadach dotyczących wypoczynku nad rzeka czy jeziorem. Zanim zanurzymy nasze ciało w wodzie, należy je stopniowo schładzać – nie należy wchodzić do niej gwałtownie, ponieważ istnieje duże ryzyko doznania szoku termicznego. Pamiętajmy, że nie należy pływać od razu po spożyciu posiłku. Ponadto nie zapominajmy, że na kąpieliskach obowiązują regulaminy, do których dla bezpieczeństwa własnego i innych osób, powinniśmy się bezwzględnie stosować.