Szczytno: Rodzicu, zwracaj uwagę na to, co robi Twoje dziecko w Internecie
We współczesnym świecie Internet jest doskonałym narzędziem do nauki, komunikacji, rozwijania pasji i poszerzania zainteresowań. Niestety niesie też wiele zagrożeń, na które narażone są najbardziej dzieci i młodzież. Młodzi użytkownicy są ufni, ciekawi świata i otwarci na nowe znajomości. Nadchodząca przerwa świąteczna wiąże się ze zwiększeniem czasu spędzonego przed ekranami telefonów. Szczycieńscy policjanci apelują do rodziców o zwrócenie uwagi i kontrolę nad tym, co ich dzieci robią w Internecie.
Każdy z nas korzysta z Internetu, dzięki któremu możemy osiągnąć wiele możliwości. Jest to narzędzie przydatne do nauki oraz komunikacji ze znajomymi i bliskimi. Wielu z nas rozwija swoje pasje i poszerza zainteresowania, gdyż w Internecie znajduje się mnóstwo materiałów.
Niestety Internet posiada także ciemną stronę i niesie ze sobą zagrożenia. Najmłodsi użytkownicy są najbardziej narażeni ze względu na swoją ufność, ciekawość świata i otwartość na nowe znajomości. Dlatego Internet jest doskonałym narzędziem używanym przez przestępców, którzy wykorzystują łatwowierność dzieci i młodzieży.
Funkcjonariusze odnotowują przypadki oszustw, przestępstw o charakterze seksualnym, a także stalkingu i przemocy rówieśniczej. Młodzi ludzie udostępniają także swoje dane osobowe i zdjęcia na popularnych portalach społecznościowych. Policjanci bardzo często interweniują w przypadkach, gdy rówieśnicy stosują wobec siebie przemoc za pośrednictwem komunikatorów i portali społecznościowych. Konsekwencje takich zachowań mogą być poważne.
Wszyscy wiemy, że nie da się uniknąć każdego z tych zagrożeń. Jednak rolą rodziców i opiekunów prawnych jest ich minimalizowanie. Dorośli powinni rozmawiać z dziećmi na temat takich sytuacji i ostrzegać przed nimi. Tak samo jak w „prawdziwym” świecie, tak i w wirtualnym obowiązują zasady i wartości, których nie powinno się ignorować. Wzajemny szacunek, tolerancja i uczciwość powinny być na samej górze hierarchii wartości w życiu każdego użytkownika Internetu.
Apelujemy do rodziców o zwiększenie zainteresowania i kontroli nad tym, co robi dziecko w Internecie. Sprawdzajmy odwiedzane strony i portale społecznościowe, a gdy zajdzie potrzeba, natychmiast je blokujmy. Pamiętajmy, że kluczem dobrej relacji z dzieckiem jest rozmowa. Dlatego też rozmawiajmy z dziećmi o zagrożeniach, jakie występują w Internecie i zapewniajmy je o tym, że z każdym problemem mogą zwrócić się o pomoc.
Funkcjonariusze odwiedzają uczniów szkół na terenie powiatu szczycieńskiego i rozmawiają z nimi na temat cyberzagrożeń. Policjanci biorą również udział w spotkaniach z rodzicami, gdzie informują ich o sposobach przeciwdziałania przestępczości internetowej. Uczestnicy spotkań dowiadują się także, jakie są przejawy hejtu i jak można zapobiec występowaniu tego zjawiska.
(ep)