Szczytno: Handel ludźmi tematem spotkania zorganizowanego w Internacie przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie
Handel ludźmi jest zjawiskiem prężnie rozwijającym się, którego nasilenie odnotowano w Polsce już w latach 90. Najbardziej narażeni na próbę zwerbowania przez grupy przestępcze „trudniące” się handlem ludźmi są osoby bezradne, bezrobotne, słabo wykształcone, znajdujące się w trudnym położeniu, nie mające wystarczających środków do życia, a także wszyscy ci, którzy planują wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia.
W poniedziałek (16.10.2023) w Internacie przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie odbyło się spotkanie profilaktyczno-informacyjne z uczniami szkół średnich. Spotkanie odbyło się w ramach Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi, który przypada na dzień 18 października i poprowadziła je policjantka Zespołu Profilaktyki Społecznej st. sierż. Joanna Manelska z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. W trakcie spotkania policjantka informowała o zagrożeniach związanych z poszukiwaniem pracy za granicą, a także udzieliła cennych wskazówek dzięki którym młodzież może zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Funkcjonariuszka szczególną uwagę zwróciła na to, aby nie podejmować żadnej pracy bez uprzedniego, dokładnego sprawdzenia jej legalności. Na spotkaniu omówiono również cyberzagrożenia, gdyż przestępcy zajmujący się tym procederem właśnie za pomocą tego narzędzia dokonują werbowania osób.
Zgodnie z Ustawą Kodeks karny art. 115 §22, handel ludźmi definiowany jest jako:
„ … werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby …”
Sprawcy dokonują werbunku ofiar wykorzystując między innymi przemoc lub groźby bezprawne, uprowadzenia oraz podstęp, a także wręczając lub obiecując korzyści majątkowe ich opiekunom. Jest to przestępstwo nawet w sytuacji kiedy ofiara wyrazi zgodę na warunki, jakie oferują jej sprawcy. Najczęściej ofiarami handlu ludźmi są osoby bezradne, znajdujące się w krytycznym położeniu, które nie mają pojęcia o tym, że osoba, która oferuje im pomoc jest członkiem grupy przestępczej zajmującej się handlem ludźmi.
Ofiarami handlu ludźmi są nie tylko kobiety, ale również mężczyźni i dzieci. Zmuszani są do ciężkiej, wyczerpującej pracy, do uprawiania prostytucji, popełniania przestępstw, żebrania oraz innych zachowań, które przynoszą zysk ich sprawcom. Ofiary najczęściej przewożone są z krajów stosunkowo biedniejszych do tych bardziej zamożnych.
Ludzie, którzy stają się ofiarami tego procederu traktowani są jak towar, przekazywani z rąk do rąk. Poprzez stosowane przez oprawców zastraszanie oraz dręczenie fizyczne i psychiczne, ofiary tracą poczucie własnej wartości oraz zdrowie. Trauma po takich wydarzeniach może towarzyszyć im przez resztę życia.