Aktualności

Szczytno: 21-Latek odpowie za kierowanie gróźb karalnych wobec policjantów Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie

Data publikacji 02.08.2023

Nie ma i nie będzie przyzwolenia na mowę nienawiści oraz groźby karalne kierowane wobec policjantów, również te pojawiające się w sieci. Sąd Rejonowy w Szczytnie wydał prawomocny wyrok w sprawie kierowania gróźb karalnych wobec funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie oraz ich szefa za pośrednictwem portalu społecznościowego. Ich autorem okazał się 21-latek ze Szczytna, który teraz poniesie konsekwencje swojego postępowania.

W grudniu 2022r. na jednym z portali społecznościowych pod zamieszczonym postem pojawił się wpis, w którym autor kierował groźby karalne pozbawienia życia pod adresem policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie oraz ich szefa. Autor wpisu korzystał z konta, na którym nie podał swoich prawdziwych danych osobowych, korzystał z tzw. fejkowego konta. Po niedługim czasie usunął wpis, by prawdopodobnie uniknąć konsekwencji swojego postępowania. Szczycieńscy funkcjonariusze bardzo szybko jednak ustalili dane sprawcy przestępstwa.

Przeprowadzając czynności procesowe ustalili, że autorem wpisu jest 21-letni mieszkaniec Szczytna. Mężczyzna usłyszał zarzut gróźb karalnych. Zapadł już prawomocny wyrok w tej sprawie. 21-latek został skazany przez Sąd Rejonowy w Szczytnie na karę 5 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne. Ponadto, sąd zobowiązał go do przeproszenia Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie insp. Radosława Dracha oraz podległych mu funkcjonariuszy.

Mowa nienawiści, groźby, nawoływanie do przemocy - tego typu zachowania są niedopuszczalne w codziennych kontaktach międzyludzkich, zarówno w Internecie jak i w „realu”. Również wtedy, gdy dotyczy to policjantów, którzy każdego dnia swoją służbą dbają o bezpieczeństwo innych. Dlatego stanowczo reagujemy i wyciągamy konsekwencje wobec osób, które swoim postępowaniem lub słowem godzą w policyjny mundur i powagę tej służby. Nie ma zgody na działania mające na celu dyskredytowanie, oczernianie, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji oraz znieważanie funkcjonariuszy Policji w związku z ich czynnościami. Nie może być pobłażania dla osób, które kierują wobec policjantów groźby karalne oraz próby zastraszenia. Każdy kto grozi policjantom, ich rodzinom, znieważa lub oczernia w oczach opinii publicznej, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi i zdecydowaną reakcją ze strony Policji i wymiaru sprawiedliwości.

Przypominamy, że w cyberprzestrzeni nikt nie jest anonimowy, każde zachowanie pozostawia swój ślad, a bezkarność osób łamiących prawo jest tylko pozorna. Dlatego apelujemy do internautów o bezwzględne przestrzeganie przepisów prawa również w przestrzeni wirtualnej.

(as)

Powrót na górę strony