Szczytno: Odpowiedzialność prawna nieletnich w kontekście zażywania substancji odurzających – tematem spotkania z młodzieżą
St. sierż. Joanna Manelska ze szczycieńskiej jednostki Policji wczoraj (18.04.2023 r.) spotkała się z młodzieżą mieszkającą w Internacie przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie. W jakim celu? Aby uzmysłowić młodym ludziom jak dbać o własne bezpieczeństwo czy też jakie konsekwencje czekają ich w przypadku wejścia w konflikt z prawem i jak może to wpłynąć na ich dalsze życie.
Edukowanie młodzieży w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa, informowania o odpowiedzialności prawnej osób nieletnich, zagrożeniach w cyberprzestrzeni czy też o konsekwencjach zażywania niedozwolonych środków to tylko nieliczne zagadnienia pracy profilaktycznej szczycieńskich funkcjonariuszy.
Wczoraj (18.04.2023 r.) policjantka zajmująca się profilaktyką oraz nieletnimi z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie – st. sierż. Joanna Manelska przeprowadziła rozmowy profilaktyczne z młodzieżą uczącą się w szkołach średnich naszego miasta, a zamieszkującą w Internacie przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie.
Tematem rozmów było szeroko rozumiane bezpieczeństwo wokół nas ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności prawnej osób nieletnich oraz możliwe konsekwencje prawne zażywania narkotyków, dopalaczy lub wprowadzania się w stan odurzenia za pomocą innych substancji. Policjantka przypomniała o ich negatywnym wpływie na organizm człowieka.Sięganie po tego typu nielegalne środki wiąże się nie tylko z poważnym ryzykiem dla zdrowia, ale i życia. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany i jest stale modyfikowany.
Podczas spotkania młodzież obejrzała spot filmowy „Narkotyki i dopalacze zabijają - Szkoda Ciebie na takie patoklimaty!, którego celem jest upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.
Na koniec spotkania policjantka podkreśliła jak ważna jest nieposzlakowana opinia na temat danej osoby, czyli niekaralność chociażby w chwili ubiegania się o wstąpienie do służby
w Policji. Wyjaśniła uczniom jak przebiega proces rekrutacji począwszy od testu wiedzy, poprzez test sprawnościowy i badania psychologiczne, skończywszy na badaniach lekarskich, a także jakie wymagania stawiane są kandydatom do pracy w Policji.
Na koniec młodzież została poinformowana, gdzie na terenie Szczytna może uzyskać wsparcia w nurtujących ją kwestiach związanych m.in. z ich bezpieczeństwem i zdrowiem psychicznym.