Komunikaty

Szczytno: Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Zadbajmy o bezpieczeństwo!

Już wkrótce Święta Bożego Narodzenia. To magiczny czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Warto zadbać, by nie zakłóciły go przykre niespodzianki. Nie zapominajmy bezpieczeństwie własnym i naszych najbliższych.

Wszędzie tam, gdzie jest duże skupisko ludzi - w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej zachowajmy szczególną ostrożność. W  tych miejscach dochodzi do największej liczby kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Nie trzymajmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwróćmy uwagę na nasz bagaż, nie pozostawiajmy go bez opieki. Policjanci apelują, aby Panie trzymały torebki z dokumentami pod ręką, co uniemożliwi jej wyrwanie. Wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas kod PIN. Korzystajmy z bankomatów, które stoją w dobrze oświetlonym miejscu, nie na uboczu. Jeśli wybieramy większą gotówkę z bankomatu warto, by towarzyszyła nam zaufana osoba.


Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Złodzieje nie świętują. Pamiętajmy o tym, że wyjeżdżając musimy zabezpieczyć odpowiednio nasze mieszkanie. Przede wszystkim przed wyjazdem nie zapomnijmy zamknąć drzwi. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy wskazówek złodziejom, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Pamiętajmy, aby zakręcić kurki z gazem, wodą, dokładnie zamknąć okna, by nie stwarzać dogodnych warunków ewentualnym złodziejom. Jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkania i reagowali, w razie gdy zauważyliby coś niepokojącego.


Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, najlepiej zabierzmy je ze sobą.

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, długi czas spędzi w aucie . Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które pomogą nam w podróży. Przede wszystkim każdy kierowca powinien pamiętać, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer,  dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Pamiętajmy, że droga to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, dojechać na miejsce kilka minut później, ale bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą z rodziną.

 

Policja ostrzega!

 

Pamiętajmy, że  okres przedświąteczny to czas  wzmożonych zakupów i tłoku. Aby uchronić się przed kradzieżą  zastosujmy następujące rady:

 • Unikaj tłoku
 • Obserwuj otoczenie i swój bagaż
 • Zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty, pieniądze i kartę bankomatową
 • Rzeczy wartościowych nie wkładaj do reklamówki
 • Noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę
 • Niewielkie kwoty trzymaj w kilku miejscach
 • Nie demonstruj zawartości portfela
 • Unikaj pustych przedziałów w pociągach
 • Nie noś portfela i telefonu  w tylnej kieszeni spodni
 • Nie zostawiaj portfela bez nadzoru
 • Nie noś pieniędzy w bocznej kieszeni marynarki
 • Torebkę zawsze trzymaj przed sobą i mniej ją zamkniętą

Pliki do pobrania

 • 319 KB