Komunikaty

Szczytno: Na co zwracać uwagę podczas zakupów w Internecie.

Internet daje ludziom wiele możliwości działania. Obszarem, z którego często korzystamy to możliwość dokonywania zakupów. Ta forma nabywania rzeczy czy też poznawania ofert, często atrakcyjnych cenowo, jest bardzo wygodna i nie wymaga od nas praktycznie żadnego wysiłku. Wszystko to sprawia, że wielokrotnie osoby dokonujące zakupów przez Internet tracą czujność i mogą być pokrzywdzeni przestępstwem oszustwa. Wirtualna przestrzeń i brak bezpośredniego kontaktu daje pole do działania różnego rodzaju cyberprzestępcom oraz nierzetelnym sprzedawcom.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo wprowadzanych przez nas do sieci danych takich jak adres e-mail czy poufne informacje dotyczące kart kredytowych lub konta. O ile przechwycenie bez naszej zgody adresu mailowego naraża nas najczęściej na otrzymywanie niechcianych wiadomości, o tyle wejście przez przestępców w posiadanie danych dotyczących karty kredytowej może mieć dużo poważniejsze konsekwencje. Nie ma niezawodnych środków ochrony przed działalnością przestępczą w Internecie, są jednak sposoby, które pozwalają ograniczyć ryzyko w znacznym stopniu.

Zawsze należy korzystać z zaufanego komputera posiadającego aktualne zabezpieczenia takie jak program antywirusowy. Unikajmy logowania się na koncie bankowym oraz podawania danych o karcie na przypadkowych komputerach.

Gdy zdecydujemy się na dokonanie zakupów przez Internet musimy być szczególnie rozważni. Pamiętajmy, że zanim naciśniemy klawisz akceptujący zakup poprzez wpłatę kwoty na konto sprzedającego powinniśmy sprawdzić  specjalistyczne  portale, fora poświęcone  towarom przeznaczonym sprzedaży oraz e-sprzedawcom. Warto jest zwracać uwagę na opinie i komentarze o konkretnym sprzedawcy.

Aby wybrać dobry sklep trzeba zebrać o nim informacje. Trzeba zwrócić uwagę na dane, jakie sprzedawca internetowy przekazuje konsumentowi:

  • czy udostępnia wszelkie dane kontaktowe, czy podaje jedynie skr. pocztową (można np. zadzwonić do sklepu i samemu porozmawiać z przedstawicielem firmy);
  • czy sprzedawca chętny jest do przesłania katalogów, broszur;
  • czy sklep internetowy posiada certyfikaty niezależnych organizacji

 

Pamiętajmy więc, że zakupów należy dokonywać  w sprawdzonych wcześniej sklepach. Jasno określone informacje o sprzedawcy, możliwość różnego kontaktowania się ze sprzedawcą, czytelny regulamin i opisy sprzedawanych produktów i w końcu dużo pozytywnych opinii innych internatów o sklepie wskazują na rzetelność sprzedawcy. Sprawdzenie tych informacji przed zakupem pozwala często uniknąć problemów z dostawą, reklamacją czy zwrotem towaru.

Zanim dokonamy płatności, poświęćmy trochę czasu i przeczytajmy regulamin sklepu i dowiedzmy się jakiego rodzaju zabezpieczenia transakcji stosuje. Sprawdźmy, czy podmiot obsługujący płatności posiada status agenta rozliczeniowego.  

Nigdy nie odpowiadaj na maile, w których proszony jesteś o podanie numer PIN lub hasła do konta bankowego, bez względu na to, kto jest nadawcą. Sytuację tego rodzaju niezwłocznie zgłoś w swoim banku.