Szczytno: Uwaga na śliskie nawierzchnie dróg. - Komunikaty - Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie

Komunikaty

Szczytno: Uwaga na śliskie nawierzchnie dróg.

Śliskie nawierzchnie dróg posypane świeżą warstwą śniegu mogą stać się powodem nieszczęśliwych zdarzeń w ruchu drogowym. Zwracamy się do wszystkich użytkowników dróg o rozwagę i ostrożne poruszanie się. Bardzo często, ładnie wyglądająca pierzynka śniegowa zakrywa drogę uzbrojoną w lód, koleiny albo doły. Noga zdjęta z gazu, zachowanie bezpiecznej odległości miedzy pojazdami oraz zasada ograniczonego zaufania w ruchu, to założenia, które powinny zapewnić każdemu bezpieczne dotarcie do celu.

Każdy z nas swoim codziennym zachowaniem może wpływać na bezpieczeństwo na drogach. Rozważne podejście do zmian atmosferycznych oraz stosowanie się do określonych zasad może skutkować ograniczeniem lub też (oby) wyeliminowaniem zdarzeń drogowych, w których szkodę odnieśliby ludzie.  

Warunki atmosferyczne, na które niestety nie mamy wpływu mogą generować kolizje bądź też wypadki drogowe. Należy jednak pamiętać, że to człowiek jest bezpośrednim użytkowaniem pojazdów, to człowiek także ma wpływ na sposób i jakość poruszania się.

W związku z tym zwracamy się z apelem do wszystkich użytkowników dróg, kierowców pojazdów, rowerzystów oraz pieszych aby podczas poruszania się, kierowali się zasadami takimi jak: ograniczone zaufanie w ruchu, zachowanie bezpiecznej odległości, zwracanie uwagi na pojazdy jadące po jezdni w chwili podjęcia decyzji o przejściu przez pieszego przez jezdnię, zmniejszenie prędkości jazdy a także kategoryczny zakaz kierowania pojazdami przez osoby, które spożywały alkohol bądź też inne środki działające podobnie.

Przestrzeganie tych norm, które nie kosztują materialnie nic, mogą uratować wartości najwyższe jakimi są  życie i zdrowie człowieka.