Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Rozpoczął się wirtualny projekt edukacyjno – informacyjny szczycieńskich profilaktyków pod hasłem „Hejt! A Ty, co na to.. ?

Szczycieńscy policjanci zainicjowali i rozpoczęli wirtualny projekt edukacyjno – informacyjny pod hasłem „Hejt! A Ty, co na to?”. Jest to inicjatywa skierowana do młodzieży ze szkół położonych na terenie miasta, wynikająca z aktualnych potrzeb, a zarazem ograniczeń związanych z panującą nadal pandemią Covid-19. Celem przedsięwzięcia jest indywidualne skupienie uwagi każdego z uczestników na szerzący się w Internecie hejt oraz konsekwencje wynikające z bycia hejterem, nawet tym „anonimowym”. Projekt zakończy się nagrodzeniem laureatów ogłoszonego na koniec przedsięwzięcia konkursu. Tu mundurowi przekażą inicjatywę młodzieży, która nadeśle do nich odpowiedź na pytanie zawarte w haśle.

Hejt jest powszechnym zjawiskiem w Internecie. Mówi się, że jest to nowoczesna forma broni masowego rażenia. Niemal każdy z Nas padł kiedyś ofiarą hejtera. Skala ta niepokojąco rośnie, a zjawisko z roku na rok ewaluuje. Ogłoszona w marcu 2020r. pandemia Covid-19, przeniosła wielu z nas na tryb pracy zdalnej, a co za tym idzie ilość czasu spędzonego w Internecie dwukrotnie wzrosła. Odczuli to również uczniowie, którzy ze szkolnych ławek przenieśli się przed komputery, aby zdobywać wiedzę w ramach wirtualnych spotkań z pedagogami.

Szczycieńscy profilaktycy widząc skalę zagrożenia wynikającą z aktualnie odnotowanych przez jednostkę zdarzeń, wyszli młodzieży „na przeciw”. Z uwagi na brak możliwości spotkania się z uczniami osobiście, podjęli decyzję o potrzebie zainicjowania wirtualnego projektu edukacyjno – informacyjnego, pod hasłem „Hejt! A Ty, co na to.. ?”. Celem tego przedsięwzięcia jest indywidualne podejście do każdego z uczestników spotkania. Skupienie uwagi na problemie związanym z szerzącą się w sieci, ale także w życiu codziennym, mową nienawiści. Sposobami radzenia sobie z nią, indywidualnym, a nawet grupowym przeciwstawieniu się jej, a także konsekwencjami prawo-karnymi wynikającymi ze stosowania tego typu agresji.

Cykl spotkań w ramach projektu rozpoczął się już 9 lutego br. w ramach obchodów Europejskiego Dnia Bezpiecznego Internetu, a zakończy się 21 marca, czyli w pierwszy dzień wiosny, nieformalne święto Dnia Wagarowicza. Profilaktyczna akcja szczycieńskich funkcjonariuszy zbiega się również z nadchodzącym, wielkimi krokami, „Tygodniem Pomocy Ofiarom Przestępstw”, który w tym roku obchodzony jest w dniach 21-28 luty.

Do przedsięwzięcia ochoczo przyłączyły się wszystkie szkoły średnie z terenu miasta Szczytno. Szczycieńscy profilaktycy na chwilę obecną mają już zaplanowanych ponad 30 spotkań, a mają nadzieję, że liczba zainteresowanych klas z dnia na dzień wzrośnie. Mundurowym zależy, żeby dotrzeć do jak największej liczy odbiorców, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zjawisk kryminogennych związanych z cyberprzestepstwami.

Szczycieńscy profilaktycy zaplanowali również podsumowanie tego projektu. Tu „pałeczkę” przekażą młodzieży. Każdy, kto będzie brał udział w wirtualnej lekcji on-line pod hasłem „Hejt! A Ty, co na to..?” będzie miał za zadanie odpowiedzieć na pytanie zawarte w haśle projektu i przesłać je drogą mailową do mundurowych. Najciekawsze wypowiedzi zostaną udostępnione i oczywiście nagrodzone.

 

 

 

Powrót na górę strony