Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Przedwakacyjne rozmowy policjantów z uczniami.

Szczycieńscy policjanci rozpoczęli przedwakacyjne spotkania z uczniami miejscowych szkół. Dzielnicowi oraz policjantka zajmująca się profilaktyką, mówili o zasadach prawidłowego zachowania podczas wypoczynku letniego ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa nad wodą.

Wakacje zbliżają się już wielkimi krokami. Odczuwają to szczególnie uczniowie, którym pozostało jedynie kilka dni nauki. Letnia pogoda sprzyja też rozleniwieniu i myśleniu jedynie o wakacyjnej labie.

Nie należy jednak zapominać, że wypoczynek musi iść w parze z odpowiedzialnością.

O tym właśnie, przykładem lat ubiegłych, przypominają szczycieńscy policjanci, którzy rozpoczęli spotkania z dziećmi i młodzieżą szkolną. 

Realizowane przez dzielnicowych i policjantkę od profilaktyki społecznej działania o nazwie „Bezpieczne Wakacje”, mają na celu omawianie z uczniami mogących  wystąpić podczas wakacji  zagrożeń, sposobów ich unikania oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

St. asp. Justyna Samsel – Hryszkiewicz, sierż. szt. Grzegorz Licki, mł. asp. Piotr Soliwoda oraz sierż. Agata Mendelewska odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Szczytnie, Zespołu Szkół w Pasymiu oraz Szkoły Podstawowej w Spychowie.

Policjanci omówili zagadnienia związane z bezwzględnym przestrzeganiem zasad prawidłowego poruszania się na drogach a także położyli duży nacisk na odpowiedzialne zachowanie nad wodą.

Upalne dni nieodłącznie kojarzą się z kąpielą, spływami kajakowymi oraz wylegiwaniem się na słońcu.

Każdy, niezależnie od wieku, musi pamiętać, że sam ma wpływ na bezpieczeństwo własne a także może wpłynąć na bezpieczeństwo innych osób.

 

Pamiętajmy:

bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie zapominajmy również o tym, aby:

  • nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
  • nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
  • nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
  • po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
  • nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
  • nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  • nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
  • dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
  • podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.

Przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie.