Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Policjanci promowali Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Wczoraj podczas posiedzenia miejskiej komisji do spraw bezpieczeństwa, szczycieńscy policjanci promowali narzędzie KMZB. Ponadto funkcjonariusze zaprezentowali efekty swojej pracy w minionym 2017 roku. Przedstawione tematy cieszyły się zainteresowaniem radnych. Policjanci podkreślili rolę KMZB w kształtowaniu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

Wczoraj w sali konferencyjnej urzędu miasta odbyło się posiedzenie miejskiej komisji do spraw bezpieczeństwa. Zebrani na spotkaniu radni wraz z Panią Burmistrz Danuta Górską wysłuchali wystąpienia szczycieńskich policjantów.

p.o. Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji asp. Krzysztof Zygmuntowicz oraz dzielnicowy asp. szt. Dariusz Berendt przedstawili jak na terenie miasta i powiatu funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jak wynika z ilości zgłoszeń, jakie dokonywane są na mapie (do końca grudnia 2017 roku na KMZB naniesionych zostało 939 zgłoszeń), narzędzie to cieszy się dużym zainteresowaniem naszych mieszkańców.

 

Przypominamy:

 

KMZB to narzędzie, które ma służyć poprawie bezpieczeństwa mieszkańców danego rejonu. Zostało ono stworzone właśnie dla mieszkańców, po to aby mogli przekazywać Policji informacje o miejscach lub zdarzeniach, które w sposób rzeczywisty mają wpływ na indywidualne poczucie bezpieczeństwa każdego człowieka.  

Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Obsługa „Map” dostępnych na stronach internetowych poszczególnych jednostek Policji, została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z nich skorzystać każdy obywatel.

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie lub Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie i tam kliknąć baner z logo Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Przekazanie informacji o występującym zagrożeniu zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.

Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych ( na terenie powiatu szczycieńskiego odbywały się one w pierwszej połowie 2016 roku)  oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej a także informacje różnych instytucji.

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

 

 

Powrót na górę strony