Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Podpalił trawę za szkołą. Został zatrzymany i ukarany mandatem.

Wczoraj szczycieńscy policjanci ukarali mandatem karnym mieszkańca Szczytna, który w środę został zatrzymany po tym jak podpalił trawę za szkołą podstawowa nr 6. Czujni świadkowie wezwali patrol Policji, na widok którego 44-latek zaczął uciekać. Nie udało mu się daleko uciec, został schwytany i osadzony w policyjnej celi. Mężczyzna był nietrzeźwy.

W środę szczycieńscy policjanci zostali wezwani na interwencję w okolice szkoły podstawowej nr 6 w Szczytnie, gdzie jakiś mężczyzna podpalił trawę. Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce natychmiast zauważyli człowieka, którego wygląd odpowiadał opisowi podanemu przez świadków.

Na widok patrolu Policji wskazany mężczyzna zaczął uciekać. Nie udało mu się jednak uciec ponieważ został schwytany przez funkcjonariuszy.

Jak się okazało był to 44-letni mieszkaniec naszego miasta, który na dodatek był nietrzeźwy. Został więc osadzony w policyjnej celi, zaś wczoraj po tym jak wytrzeźwiał, na mężczyznę za popełnione wykroczenie,  nałożono mandat karny w wysokości 300,-zł .   

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody określa:

  • Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
  • Art. 131. Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów:

  • § 36. 1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru:

1) rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu; (...)

2. Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy czynności związanych z gospodarką leśną oraz wykonywaniem robót budowlanych.

  • § 39. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, nie jest dopuszczalne.

Zagrożenie pożarowe

Efektem wypalania są często niekontrolowane pożary, skutkujące nieraz dużymi stratami materialnymi, a nawet ofiarami śmiertelnymi, spowodowane przerzuceniem się ognia na zabudowania lub lasy. Zagrożone są też trzcinowiska i oczerety. Szczególnie niekorzystne są przerzuty pożarów na torfowiska, które w wyniku pożarów mogą ulec całkowitemu unicestwieniu, ponieważ tląc się pod powierzchnią są bardzo trudne do ugaszenia. Stanowią też zagrożenie dla przebywających na nich ludzi i zwierząt.

Powrót na górę strony