Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Policjanci przypominają o bezpiecznym wypoczynku podczas ferii zimowych.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni szczycieńscy policjanci odbyli wiele spotkań w szkołach i przedszkolach na terenie powiatu szczycieńskiego. Wizyty funkcjonariuszy poprzedziły czas wolny od zajęć lekcyjnych, jakim są nadchodzące ferie zimowe. Policjanci spotkani się również z rodzicami podczas wywiadówek szkolnych.

Szczycieńscy policjanci dzielnicowi, ruchu drogowego i prewencji w ciągu minionych dwóch tygodni odbyli kilkadziesiąt spotkań z dziećmi i młodzieżą z terenu naszego powiatu. Spotkania były dedykowane szeroko pojętemu bezpieczeństwu ze szczególną uwagą na zabawę na świeżym zimowym powietrzu.

Oto kilka wskazówek bezpiecznego spędzania czasu zimą:

1. Jeżeli zabawy odbywają się na lodzie, korzystaj tylko z zorganizowanych
i nadzorowanych lodowisk. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych wcześniej niesprawdzonych.


2. Niedopuszczalne są zabawy na pływających krach.


3. Pamiętaj! Cienki i kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka – to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.

4. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, kanałów, ujścia cieków, ujęcia wody, mostów, śluz, wszelkich pomostów, miejsc na lodzie z występującymi rysami pęknięciami.

5. Do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego, rzek, stawów i innych zbiorników wodnych.

6. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój i próbuj wzywać pomocy, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.

Zimą podczas załamania się tafli lodu największe zagrożenie stanowi bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się napowierzchnie tafli lodu. 

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód :

· w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać
   pomoc;

· rozejrzyj się wokół, czy nie ma w pobliżu dorosłej osoby, jeśli jest poproś o pomoc;

· nie wchodź na lód gdyż w tym miejscu może być on słaby i też może zarwać się pod tobą;


· wezwij pomoc z telefonu komórkowego – numer 112;

· dzwoniąc na 112 przedstaw się, powiedz spokojnie co się stało, podaj miejsce w którym jesteś, jeśli nie wiesz, gdzie się znajdujesz, podaj jak najwięcej szczegółów, charakterystycznych cech, np. budynki w pobliżu, droga, czekaj na przybycie pomocy, nie rozłączaj się, zostań w stałym kontakcie telefonicznym z numer alarmowym;

· staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co można się trzymać np. linę, gałąź, kurtkę, długi szalik;

· jeżeli jest taka możliwość należy szybko przebrać niedoszłego topielca w suche
  ubranie.

Jeżeli lód się zarwie…

· nie wpadaj w panikę, zachowaj spokój;

· próbuj wzywać pomocy;

· oszczędzaj siły na wydostanie się z wody;

· wydostanie bez niczyjej pomocy o własnych siłach jest niezwykle trudne – ręce    

   ślizgają się po mokrym lodzie – nie można znaleźć chwytu – dlatego bardzo ważne   

   jest  posiadanie kolców;

· jeśli to możliwe zdejmij buty, zrzuć kilka zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz mógł    
  utrzymać się na powierzchni;

· najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć
  na lód.         
  Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie;

· jeśli się wydostaniesz, nie wstawaj, powoli przeczołgaj się w bezpieczne miejsce;

· jeżeli jest tak możliwość szybko przebierz się w pożyczone suche ubranie.

Jak co roku na drogach województwa rusza akcja „Bezpieczne ferie”. Policjanci drogówki będą zwracali szczególną uwagę na sposób przewożenia naszych pociech. Patrole policyjne będą prowadzić wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierowców, będą egzekwować używanie pasów bezpieczeństwa. Policjanci w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych zwrócą także uwagę na przekroczenia prędkości. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków drogowych - to bardzo ważne w zimie.

Pamiętajmy też o odpowiednim zabezpieczeniu przewożonego sprzętu.  Bagaże
w aucie powinny być dobrze rozmieszczone i zabezpieczone.

Wszyscy piesi nie mogą zapomnieć o odblaskach - musi to być nieodłączny element każdego wyjścia po zmroku lub wieczorem.

Niektóre z dzieci skorzystając z form zorganizowanego wypoczynku wyruszą na zimowiska czy wycieczki. By zapewnić im bezpieczną, często daleką podróż policjanci drogówki będą kontrolować autokary, ich stan techniczny, tachografy.


WAŻNE!
 

Potrzebę skontrolowania autobusu można również  zgłaszać w godzinach 8:00 – 15.00 do WPIiRD Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie tel. 89-623 22 34; 89- 623 22 31 lub 89- 623 22 00.


W przypadku uzasadnionego zastrzeżenia, co do stanu technicznego autokaru bądź stanu psychomotorycznego kierowcy zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym

Powrót na górę strony